I Avkledd tar Nina Brochmann leserne med på en reise gjennom 3000 år med medisinsk historie og viser hvordan kvinners seksualitet gang på gang har blitt misforstått, kontrollert og definert av samtidens normer og maktstrukturer.
Gjennom historien har kvinner blitt stemplet som både horer, hekser og helgener, samtidig som medisinen har diagnostisert dem som hysteriske, frigid eller nymfomane. Brochmann viser hvordan leger har «oppdaget» organer som aldri har eksistert og gjort helt normale kroppsdeler til medisinske avvik – alt i takt med skiftende ideologier, religion og samfunnets syn på kjønn og seksualitet.
Brochmann har etablert seg som en av Norges fremste folkeopplysere innen seksuell og reproduktiv helse, og har tidligere gitt ut flere kritikerroste bøker. Avkledd har fått svært gode anmeldelser. I Morgenbladet skriver Anders Danielsen Lie blant annet at «Brochmanns researcharbeid er imponerende» og beskriver boken som en grundig gjennomgang av hvordan makt, religion og vitenskap gjennom historien har blitt brukt til å kontrollere kvinners seksualitet.
Arrangementet er gratis og åpent for alle. Det er støttet av Kulturrådet og gir publikum en anledning til å møte en av landets mest anerkjente formidlere innen helse, kjønn og seksualitet.